למרות המורכבות הרגשית והלאומית של הנושא, אנשים רבים המגישים תביעות נכות למשרד הביטחון על מנת להיות מוכרים כנכי צה"ל או על מנת לקבל הכרה בהחמרת מצב הנכות הקיים אצלם עקב השירות בכוחות הביטחון, נדחים ולא מקבלים את המענה לו ציפו או קיוו. לעיתים קרובות – עקב החלטות של ועדה רפואית. לכל אותם אנשים הזכות המשפטית לערער על ההחלטה, כאשר הערעור נידון בפני וועדה רפואית עליונה ולאחריה, במקרים מסוימים, גם על ידי בית המשפט המחוזי. כמו בתהליך הגשת תביעת נכות למשרד הביטחון, גם בוועדות הרפואיות ובוועדות הערר יש חשיבות לייצוג משפטי מקצועי ונכון אשר יכול בהחלט להטות את הכף לטובת התובע. ייצוג בועדות רפואיות של משרד הביטחון מחייב כמובן ידע מקצועי בתחום ייחודי זה.

תפקיד הוועדה הרפואית במשרד הביטחון

בתביעות נכות משרד הביטחון, ועדה רפואית מקצועית וייעודית מטעם המשרד קובעת את אחוזי הנכות של התובעים. ועדות אלו הינן סמכות סטטוטורית שיפוטית. באופן כללי, ניתן לומר כי הוועדות הרפואיות של משרד הביטחון הן לרוב מחמירות מבחינת אישור מלוא הזכויות לתובעי נכות ומקרים רבים (וודאי המורכבים שבהם) – אינם זוכים לבחינה מעמיקה ו/או הוגנת דיה.
לתובעים עומדת הזכות המשפטית לקבל ייצוג בועדות רפואיות, כולל בשלבים המוקדמים וכמובן שבשלבים של ערעור לוועדה הרפואית העליונה ולבית המשפט.

חשיבות של ייצוג בועדות רפואיות

גם אם תובע נכות עבר את קצין התגמולים באופן מוצלח ויעיל, עליו עוד לצלוח את הוועדה הרפואית שהיא זו הקובעת אם וכמה אחוזי נכות יש להתאים לנכה. קריטי להגיע מוכנים לחלוטין לוועדה הרפואית – מבחינת מסמכים, ראיות למצב הרפואי וגם בכל הנוגע להיבטים המשפטיים. כל ההתנהלות מול הוועדה צריכה להיות אופטימאלית וללא שגיאות טקטיות או אסטרטגיות, קשה יותר לתקן נזקים שקרו בוועדה מאשר להשיג תוצאה נכונה ומוצדקת מלכתחילה.
עורך דין המספק שירות ייצוג בועדות רפואיות יסייע באיסוף וניתוח החומר הרפואי לקראת התביעה והוועדה הרפואית, ידאג להדגיש ולהבליט את הנתונים הרפואיים החשובים והמהותיים ביותר ולסייע לאדם בהתנהלות מול הוועדה עצמה מבחינת תיאור המקרה, תיאור הנכות וכיוצא באלו. לא מדובר כאן על מצגי שווא למול הוועדה אלא על סיוע משפטי ותפעולי בהצגת המקרה לגופו ובאופן הכי ברור ונכון כדי לשפר את הסיכוי שהתובע יקבל את מלוא זכויותיו החוקיות עקב נכותו. שירות משפטי של ייצוג בועדות רפואיות יכול בהחלט לעשות את ההבדל בין הצלחה לכישלון מול הוועדה ובתביעה. לפרטים נוספים ניתן לפנות לעו"ד צבאי רכבי, הראל ושות'.