חייל ונתפסת נוהג בשכרות? אתה חייב לקרוא את זה

חיילים בשירות סדיר וגם בקבע, כפופים לחוקי השיפוט הצבאיים, בין אם הם נמצאים בבסיס ובין אם הם בחופשה בבית. כאשר חייל מבצע עבירה של נהיגה בשכרות, הצבא יעמיד אותו לדין ולא המשטרה, זאת בניגוד למשפט האזרחי שבו המשטרה אוכפת את החוק. סיוע של עורך דין צבאי מתחום התעבורה הוא נדרש במקרה הזה של חייל שנקלע לסיטואציה הלא פשוטה הזו, על מנת לעזור לו ולהמתיק, אם ניתן, את העונש שלו ובעיקר – ללוותו בכל התהליך ולייצגו מבחינה משפטית.

מדוע הצבא מחמיר במיוחד עם חיילים שנתפסים נוהגים כשהם שיכורים?

מעבר לרצון הברור להגן על החיילים עצמם כשהם בדרכים ועל יתר הנהגים, נהיגה בשכרות נחשבת לעבירה חמורה ביותר גם בשל העובדה שצה"ל מעוניין שחייליו יהוו דוגמה טובה לאוכלוסיה. מסיבה זו, כאשר חייל נתפס כשהוא מבצע עבירת תנועה ובמיוחד כשמדובר בנהיגה בגילופין, בית המשפט הצבאי יראה זאת לחומרה. בהיבט של תפקוד החייל, כאשר הוא מקבל החלטה שגויה של נהיגה לאחר ששתה אלכוהול והשתכר, הוא אינו כשיר למילוי תפקידו והצבא יעניש אותו בהתאם.

טיפול מערכת האכיפה בצה"ל בחיילים המואשמים בעבירת נהיגה בשכרות

חיילים שנמצאים בעת שירותם הסדיר או בצבא קבע, יטופלו על ידי מערכת האכיפה הצבאית וכמותם גם חיילים במילואים, בזמן שהם משרתים במילואים – משמע חייל מילואים שיצא לחופשה, יישפט על ידי המערכת האזרחית, אלא אם נהג בזמן ביצוע העבירה ברכב ששיך לצבא.

גם חיילים שהשתחררו ועדיין לא מלאה חצי שנה מעת השחרור שלהם, יישפטו על ידי הצבא. חשוב להבין, כי הסיוע המשפטי שחייל – בכל שלב שהוא במהלך השירות – יכול לקבל, באם הוא כפוף למערכת הצבאית ולא לאזרחית בזמן ביצוע עבירה של נהיגה בשכרות, צריך להיות מותאם לסיטואציה ומכאן שגם הדמות המקצועית – דהיינו עורך הדין המלווה אותו, צריך להיות בעל הכשרה והסמכה הרלוונטית לצבא, במידה שאכן המערכת הצה"לית היא זו שתטפל בעניינו. על כל פנים, אם חייל נתפס על ידי משטרה צבאית או אפילו משטרה אזרחית, כשהוא נוהג בגילופין, חשוב שיידע שהצבא יהיה מוכן לשמוע את עמדתו ואין זה "סוף העולם", בעיקר אם העבירה היא הנהיגה בשכרות בלבד ולא קרתה בנוסף, חלילה, גם תאונת דרכים.

כיצד מתבצע השיפוט במערכת האכיפה הצבאית?

חיילים אינם מחויבים תמיד להגיע למעמד המשפט ובמקרים רבים – עורך הדין בלבד יוכל לייצג את החייל הנאשם בעבירת נהיגה בשכרות, אך לא תמיד. כדאי לדעת, כי החייל זכאי להגנה משפטית מטעם הסנגוריה הצבאית, אבל רבים מעדיפים לשכור עורך דין פרטי שהוא פרקליט צבאי לדיני תעבורה ובכך להגדיל את סיכוייהם ל"המתקת" העונש, או לשינוי סעיפי האישום שיובילו לתוצאה משפטית טובה יותר, מבחינת הנאשם.

העונש השכיח ביותר במשפט צבאי בתחום זה, הוא שלילת רישיון הנהיגה של חייל שנתפס כשהוא נוהג שיכור. עם זאת, הענישה יכולה להיות חמורה הרבה יותר ולהגיע אף למאסר בפועל, לכן מומלץ להיעזר בעורך דין מומחה ומנוסה ולקבל ייצוג הולם בבית המשפט, לאורך כל הדרך.