עבירות פליליות הכי נפוצות בצהל

שלא כמו המשפט האזרחי, כאשר מדברים על המשפט הצבאי מדברים על התייחסות בחומרה רבה לעוולות כגון סמים, אלימות, שב"ח ועוד. לצד זאת כאשר מופרים הכללים מגיעה לצידם ענישה מחמירה הכוללת רישום פלילי שיכול ללוות את האדם למשך כל ימי חייו.

האם אתם או קרוביכם השתחררתם לאחרונה משירות סדיר או קבוע וגיליתם כי מיוחסות לכם לכם עבירות פליליות כמו שימוש בסמים, פגיעה מינית, אלימות ועוד עוולות שלא ביצעתם? בדיוק מסיבה זו אתם חייבים לקרוא את המאמר הבא. 

עבירות סמים בשירות קבע או סדיר – איך מתמודדים עם זה? 

כאשר מדברים על עבירות סמים מדברים על הרף הפלילי החמור ועל העניש החמורה שיכולה להגיע לעיתים לעשר שנות מאסר ויותר. פקודת הסמים המסוכנים משנת התשל"ג 1973 המשתייכת גם לפן האזרחי היא זו המסדירה את העבירות מהסוג הנ"ל כך גם שימוש בקנאביס לצורך העניין מופיע בפקודה זו ושימוש או סחר בו הוא עבירה חמורה על החוק. 

שלא כמו הענישה האזרחית הענישה הצבאית בנוגע לשימוש או סחר בסמים חמורה אף יותר ועלולה לגרור סוגי עונש כמו מאסר ממושך, שלילה של רישיון הן צבאי והן אזרחי ובסופו של דבר גם רישום אזרחי והורדת סיווג ביטחוני אם היה כזה. 

בעקבות חומרת השפיטה בבתי הדין הצבאיים חשוב לפנות לעורך דין צבאי בהקדם כדי שזה ידריך במתן הגרסאות לחוקרים במשטרה הצבאית ועד מתן בדיקות כאלה ואחרות לרבות מתן בדיקת שתן במעמד צו בלבד, מסירת מכשיר נייד ועוד. כל אלו מצריכים הנחייה ברורה מטעמו של עורך דין צבאי ויפה שעה אחת קודם.

פגיעה מינית במסגרת שירות הצבאי 

עוולות כמו הטרדה מינית, אינוס, מעשה סדום או כל מעשה מגונה הם מעשים העלולים להתרחש גם בין כותלי הצבא והן בחיים האזרחיים ולהיתפס כעבירה קשה ובחומרה רבה בשני צידי המתרס. 

בשנים האחרונות צבא הגנה לישראל נלחם בתופעה ולראייה מטיל עונשים חמורים במיוחד על אנשים שמיוחסים להם המעשים ולעיתים גם על אלו שהמעשים המיוחסים להם אינם נכונים. האשימו אתכם בהטרדה, אינוס או כל עוולה הקשורה בפגיעה מינית? כיצד תנקו את השם שלכם מתלונת שווא במסגרת השירות? 

בעידן שבו עונשים בגין הטרדות מיניות יכולים להגיע לכמה שנים וחשוב יותר שלא לעשות שום צעד ללא ליווי של עורך דין צבאי מיומן שמטרתו לנקות מכם את הקלון הן בשירות ובפרט בחיים האזרחיים. 

האשימו אותי בשימוש בנשק בלתי חוקי מה עושים? 

בין רף העבירות החמורות במסגרת שירות צבאי אפשר לדבר בין היתר גם על הוצאת נשק או הפעלתו מחוץ לתחום הבסיס. אז אולי מדברים על אחת העבירות השכיחות בשירות הצבאי אבל ברוב המקרים "משחק הנשק" (כינוי) הזה עלול חלילה להסתיים בפציעה או הרג אדם וענישה של עד חמש עשרה שנות מאסר.

בסיכום דבר, זו יכולה להיות עבירת מין, או עבירה של סחר בסמים לרבות גניבת נשק וכולם כמו כולם מהווים פגיעה בחירותו ובחייו של האדם ולכן חשוב שלא להתעלם ולפנות עוד היום אל עורך דין צבאי מיומן שמכיר את הנתונים הקיימים ואת המקרים ויכול בסופו של דבר למזער את הענישה הנזק, או העוול שנגרם לכם. 

כלי נגישות