קחו עורך דין מתאים שיילחם בשבילכם מול המערכת המשפטית הצבאית

השירות הצבאי הוא תקופה לא פשוטה. החיילים המתגייסים לשירות הסדיר נכנסים, בדרך כלל לראשונה, לתוך מערכת נוקשה ובעלת חוקים ונהלים רבים, אליהם הם מחוייבים להתרגל במהרה, כשכל חייל מגיע מרקע תרבותי שונה, סביבה אחרת ונורמות אחרות. בניגוד לחיים שמחוץ למסגרת הצבאית, שם החייל, שעד לא מזמן היה נער, היה יוצר קשר עם מערכת התמיכה שלו (הורים/ חברים/ משפחה…) בעת מצוקה, במסגרת הצבאית למערכת הזו אין תמיד די כוח והשפעה לסייע לו בפועל. לפעמים תפקידם של ההורים, החברים או בני המשפחה בסיטואציות הללו מסתכם בתמיכה בחייל ולעיתים גם באיתור עורך דין לחיילים, שיש לו נסיון בייצוג חיילים מול המערכת הצבאית, ויוכל לסייע לחייל באם הסתבך בפלילים או בכל עניין וסוגייה, הדורשים סיוע משפטי מול הצבא.

לא מקלים ראש גם כשמדובר בחשדות

האישומים שמוגשים במהלך השירות הצבאי הינם בעלי משקל רב גם בחיים האזרחיים, ועל כל חשד באשר לעבירה פלילית מומלץ לפנות מייד אל גורם מקצועי מיומן, שיש לו נסיון כסניגור בבתי הדין הצבאיים. עורך דין מיומן ומנוסה ידע הן לייצג במקצועיות את החייל והן לסייע לו בהתמודדות עם החווייה המאיימת והמלחיצה, ולהעניק לו הסבר מפורט על זכויותיו ואופן ההתנהלות הנדרש ממנו על מנת שלא יחמיר את מצבו. הסיוע הזה הינו פרקטי וחיוני ביותר, ובעזרת מידע מקצועי ויד מכוונת ותומכת יכול החייל לצאת כשידו על העליונה.

עורך דין לחיילים- תחומי עיסוק

עריקות: להבדיל ממה שחיילים נוטים לחשוב, עריקות שמשכה מספר חודשים נחשבת לעבירה פלילית, ועשוי להיות מוגש כנגד החייל העריק כתב אישום לבית הדין הצבאי של המחוז אליו משויך פיקודית. אישום בעבירת עריקות עלול לשאת רישום פלילי שילווה את החייל גם באזרחות והעונש הצפוי עליה עלול להיות מאסר בפועל בכלא צבאי. לרישום הפלילי השלכות על זכויות החייל באזרחות, ועלולים להישלל ממנו עיסוקים בשירות המדינה, לימודים במקצועות מסויימים, רישיון נהיגה, ויזה לארה"ב ועוד. חייל עריק עלול להיעצר גם על ידי משטרת ישראל ולעבור לטיפול במסגרת הצבאית, ובאופן כללי מומלץ שעריק יסגיר עצמו בפני המערכת. לצורך הסגרה מומלץ להתייעץ עם עורך דין צבאי, שמכיר את הליכי ההסגרה, וינחה את החייל באופן הפעולה שנכון עבורו.

חקירות מצ"ח: חקירת מצח הינה חקירה פלילית לכל דבר ועניין, והשלכותיה כהשלכות חקירה אזרחית במשטרת ישראל. עם זאת, לחקירת מצ"ח מאפיינים והליכים נוספים מתוקף השתייכותה למסגרת הצבאית. כמו כן, חקירת מצ"ח יכולה להשפיע באופן משמעותי על המשך השירות של החייל ועל חייו באזרחות, ולכן דרוש גורם מקצועי, המנוסה בעבודה מול המערכת, ובקיא בכל זכויות החייל, סמכויות המערכת והליכי החקירה.

פגיעות על רקע מיני: בשנים האחרונות יש עלייה משמעותית במספר תיקי המין המתנהלים כנגד חיילים ואנשי קבע, בהן מקרי אונס, ניסיון לאונס, הטרדה מינית, אפלייה מינית, מעשים מגונים, מעשה סדום, תקיפה מינית, השפלה על רקע מיני ועוד. יחסי המרות, חוסר השליטה של החייל על אופי ותנאי השירות שלו, יחידות סגורות, לינה משותפת ועוד, עלולים להביא לטשטוש גבול המותר והאסור באופן העולה לכדי עבירה פלילית. עורך דין צבאי מיומן ומקצועי ידע לסייע לחייל להתמודד עם ההליך המשפטי הן כחשוד/נאשם והן כנפגע עבירה.

נכות מצה"ל: כל חייל בשירות סדיר, קבע ומילואים רשאי להגיש תביעה לצורך הכרתו כנכה צה"ל עקב נכות פיזית או נפשית שקרו לו במהלך השירות ועקב השירות. כתוצאה למשל מטיפול לקוי, רשלנות רפואית, חבלה (פציעה, תאונה וכו'). על מנת שנכות שנותרה כתוצאה מחבלת תוכר ע"י משרד הביטחון, יש צורך ככלל להוכיח קשר בין השירות לבין החבלה, זאת למעט מקרים חריגים. כמו כן, ניתן גם להכיר במחלות שהתעוררו במהלך השירות, ביניהן אסטמה, פסוריאזיס, אפילפסיה, פיברומיאלגיה ועוד ובלבד שניתן להוכיח קשר בין תנאי השירות לבין פרוץ המחלה ו/או החמרתה. בפן הנפשי רשאי חייל לבקש להכירו כהלום קרב למשל, או לטעון כי נכות נפשית ממנה הוא סובל נגרמה ו/או הוחמרה כתוצאה משירותו הצבאי. בדרך כלל הייצוג מול משרד הביטחון הינו מורכב ודורש סבלנות, ומומלץ להיעזר בעורך דין צבאי, המכיר את רזי המשפט הצבאיים וחוקי הנכים ושיש לו בקיאות בפקודות בתחום הרפואה.

אנשי קבע: בשנת 2010 חוקק חוק המקים ועדת ערר חיצונית ובלתי תלויה הדנה בענייניהם של משרתי קבע בהווה ובעבר. שינוי זה הביא לפיתוח ענף דיני שירות הקבע בצה"ל, תחום משפטי הדורש מומחיות ייחודית שכן, מצד אחד, מערכת היחסית בין משרת הקבע לצה"ל, היא לא יחסי עובד-מעביד. ומן הצד השני, גם לא מדובר במערכת היחסית הקלאסית בין הפרט לבין המדינה. דיני שירות הקבע טומנים בחובם בקיאות לא רק במשפט המינהלי, אלא גם – ובעיקר – בקיאות במדיניות מחלקת הסגל בצה"ל והוראות ופקודות הצבא הרלוונטיות. רק עורך דין צבאי, הבקיא בזכויות ובחובות של משרתי הקבע ידע לסייע לאנשי הקבע בכל סוגייה משפטית במסגרת המערכת בצורה מקצועית והולמת.

 

כלי נגישות